Tutkumuz Futbol » Euro 2012 » Euro 2012 Portekiz Kadrosu

Euro 2012 Portekiz Kadrosu

yazar: TutkumuzFutbol tarih: Salı, Mayıs 15th, 2012

Euro 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası için ülkeler yavaş yavaş kadrolarını açıklamaya başladı. Almanya’dan sonra bu kez de Portekiz önce aday kadroyu sonrada turnuvaya götüreceği as kadroyu seçti. Portekiz Milli Takımı Teknik Direktörü Paulo Bento‘nun elinde Portekiz Ligi’nin major takımlarında ve Avrupa’nın üst düzey ekiplerinde forma giyen oldukça yetenekli fubolculardan oluşan bir havuz vardı.

156444hp2 Euro 2012 Portekiz Kadrosu

Kadroya bakınca kuşkusuz Christiano Ronaldo gibi büyük bir futbol starını görmek diğer isimleri biraz da olsa gölgede bırakıyor. Yine de özellikle sahip oldukları yetenekli kanat oyuncularıyla bireysel anlamda hem defansif hem de ofansif olarak büyük bir çeşitliliğe sahipler. Kaptan Ronaldo ve takım arkadaşları 2004′de kendi evlerinde finale kadar gelip kaldıramadıkları kupayı bu kez kaldırabilecekler mi?

Kadroda yer almayan 2 isim çok konuşulacak gibi. Bunlardan ilki hepimizin tahmin edeceği gibi ülkemizin futbol açısından bu sene başına gelen en güzel şeylerden biri olan Manuel Fernandes. Kadroya neden alınmadı, hangi kritere göre elendi bilemiyoruz ama bana kalırsa özellikle orta sahada oyunu yönlendirecek futbolcu açısından zaafı olan bu takımda çok iyi işler yapabilirdi. Diğer isim ise bu sene Braga’da kariyerine devam eden Hugo Viana. O da en az Fernandes kadar ayağıan hakim, zeki ve becerikli bir futbolcu. Tecrübesi ve duran toplardaki yeteneğini de unutmamak gerek. Bu 2 futbolcuyu kadroya almamaları bana göre büyük hata. Tabii herşey sahada belli olacak. Orasını turnuva başlayınca göreceğiz.

KALECİLER

Rui Patrício (Sporting)

Eduardo (Benfica)

Beto (Cluj)

 

SAVUNMA

Joao Pereira (Sporting Lisbon)

Fabio Coentrao (Real Madrid)

Bruno Alves (Zenit)

Rolando (Porto)

Ricardo Costa (Valencia)

Pepe (Real Madrid)

Miguel Lopes (Braga)

 

ORTA SAHA

Raul Meireles (Chelsea)

Miguel Veloso (Genoa)

Joao Moutinho (Porto)

Ruben Micael (Zaragoza)

Carlos Martins (Granada)

Custodio (Sporting Braga)

 

FORVET

Nani (Manchester United)

Cristiano Ronaldo (Real Madrid)

Hugo Almeida (Beşiktaş)

Ricardo Quaresma (Beşiktaş)

Silvestre Varela (Porto)

Helder Postiga (Zaragoza)

Nelson Oliveira (Benfica)

 

Yukarıda da belirtiğim gibi özellikle kanat oyunu oynayacak bir takım gibi görünüyorlar. Orta sahada daha çok top kazanacak tipte futbolcularla ve kazanılan topları çabuk bir şekilde kenarlara Nani, Ronaldo ve Quaresma gibi futbolcularla  buluşturup sonuca gitmek isteyebilirler. Orta sahada merak ettiğim ve umut taşıyam oyuncu Granada‘lı Carlos Martins. Fernandes’in olmadığı orta sahada final pasları ondan gelebilir. Raul Meireles ile yanyana iş yapmaları bekleniyor. Mautinho‘yu da unutmamak gerek. İlk zamanlardaki kadar parlamasa da önemli bir futbolcu.

 Euro 2012 Portekiz Kadrosu

Ronaldo gibi bir şutörün  her an kilitlenen maçı açabilecek yetenekte olduğunu biliyoruz. Yalnız geçtiğimiz turnuvalarda olduğu gibi tüm yükü Ronaldo’ya bırakırlarsa sonuç yine hüsran olabilir. Almeida ve Helder Postiga ikilisi bana kalırsa bu takıma santrafor anlamında yeterli değil. Yıllardır tipik bir golcü çıkaramayan Portekizliler bu sefer de santraforsuz geliyorlar diyebiliriz. Ronaldo bu rolü üstlenebilir ama takımın onun yanına koyacağı bir isim olmalı. Real Madrid’de bu işi Benzema çok iyi yapıyor ama Portekiz’de bu sorumlulukta bir oyuncu şu an için göremiyorum. Defansif olarak ise sıkıntı yok gibi. Bosingwa kadroda yok fakat Coentrao ve Pepe birbirini tanıyan ve beraber iyi işler yapan bir ikili. Bruno Alves de sağlam bir savunmacı özellike hava toplarında sıkıntı yaşatmaz. Bir diğer önemli savunmacı Valencia’da iyi bir sezon geçiren Ricardo Costa. Kısacası savunma Portekiz’in en sorunsuz bölgesi.

Daha önceki hatırlayabildiğimiz 2-3 turnuvadaki takımdan çok da farklı takım yok. Yine Ronaldo, yine Quaresma ve Nani tarzı kanat oyuncuları, arka taraf sağlam ama takım olabilecekler mi orası meçhul. Gerçi bu kez Madrid kadrosundan birbirini geçmişe göre kıyaslarsak daha iyi tanıyan ve beraber oynamış bir grup ile geliyorlar ama ben yine de Portekiz’e pek şans vermiyorum. Özellikle Almanya ve Hollanda‘nın olduğu ölüm grubundan çıkmaları benim açımdan sürpriz olacaktır.

Yorum Yapın